Breaking News
 |  | 

Z innej beczki

Czym są wysłodziny?

img-responsive

Kiedy chcemy zdefiniować, czym są wysłodziny, to musimy wiedzieć, że często używa się określenia młóto browarniane. Właśnie to młóto browarniane powstaje w czasie produkcji piwa. Jednak nie możemy go zakwalifikować jako odpad, w celu jego pozbycia się. Młóto są bardzo dobrym materiałem paszowym na przykład dla bydła lub też trzody chlewnej. Ta pasza, która jest mlekopędna, jest szczególnie cenna dla krów. W obecnych czasach, po wielu latach zapomnienia, wraca ona na dobre do łask hodowców. Jednak warto zadać sobie pytanie odnośnie wysłodzin, jak powstają oraz dlaczego cieszą się one ogromną popularnością i dlaczego wiele osób chce z nich korzystać? Dowiedzmy się zatem tego!

Młóto browarniane jako pasza? O czym powinniśmy wiedzieć?

W beczkach lub też w kadziach powstaje młóto browarniane. Są to więc składniki zacieru, które są nierozpuszczalne. Ich naturalna warstwa filtrująca tworzy się w domowym oraz tradycyjnym piwowarstwie. Proces ten polega na odpadnięciu na samo dno właśnie młóta browarnianego. Przefiltrowany w ten sposób płyn z takiego zacieru spływa razem z chmielem do specjalnego kotła warzelniczego, natomiast młóto jest wtedy przepłukiwane wodą, która jest ciepła. Celem tego jest całkowite rozpuszczenie cukru, który znajduje się w młócie oraz jego maksymalne wykorzystanie w produkcji piwa. Właśnie takie młóto browarniane wykorzystuje się często jako pasza dla bydła oraz dla trzody chlewnej. Tak oto powstały produkt jest w stanie dostarczyć nam składników odżywczych, które są dla nas niezbędne. Nie wolno nam o tym zapominać, że mleko pędnie działa na bydło. Takie mleko ma doskonałą jakość. O tym aspekcie powinniśmy pamiętać. Wysłodziny są niezwykle smaczną paszą dla krów.

Jakie są zasady karmienia wysłodzinami oraz jaki jest ich skład?

To pytanie jest kluczowe i musimy na nie poszukać odpowiedzi. Kiedy chcemy zapewnić dostarczanie zwierzętom odpowiednich oraz niezbędnych składników odżywczych, wtedy musimy zwrócić szczególną uwagę na skład młóta browarnianego. Fachowcy zgodnie uważają, że młóto, które przygotowuje się do sprzedaży, musi być wcześniej odpowiednio suszone oraz kiszone. Chodzi o to, żeby wysłodziny mogły nadawać się do podania dłużej niż w przeciągu kilku dni. Kilogram młóta suchego zawiera więcej białka, tłuszczy, błonnika oraz składników mineralnych. Powinniśmy o tym wiedzieć. Dodatkowo warto zdawać sobie sprawę z tego, że browarniane młóto jest niezwykle bogate w makro- oraz mikroelementy. Zawiera także wiele ważnych aminokwasów oraz witamin, które są po prostu niezbędne

Podsumowanie

W sytuacji, kiedy chcemy zdecydować się na podawanie krowom młóta browarnianego, wtedy musimy wiedzieć o tym, że jest kilka ważnych i podstawowych zasad, których z pewnością musimy się trzymać. Nie wolno nam przesadzać z produktami spożywczymi. Nie chodzi tylko o dietę człowieka. Eksperci podpowiadają, że dla jednej sztuki bydła, porcja młóta powinna wynosić nie mniej niż 6 kilogramów i nie więcej aniżeli 8 kilogramów. Natomiast w przypadku młodego cielaka warto zachować proporcję od 2 kilogramów do 5 kilogramów.

czym-sa-wyslodziny

ABOUT THE AUTHOR