Problemy ze snem u młodzieży: Co może wpływać na trudności z zasypianiem i jak sobie z nimi radzić?

Problemy ze snem dotyczą osób w każdym wieku. Zmagają się z nimi zarówno dorośli, seniorzy, jak i dzieci oraz młodzież. Okres dorastania charakteryzuje się swoimi specyficznymi cechami. Co wpływa na trudności z zasypianiem u nastolatków? Jak można sobie z nimi radzić na tym etapie życia?
Przyczyny problemów ze snem u młodzieży
Okres dorastania to czas intensywnych zmian w ciele, a także w funkcjonowaniu poznawczym i emocjonalnym. Jakie czynniki charakterystyczne dla tego czasu w życiu mogą wpływać na pojawienie się zaburzeń snu?
-
Stres – dzieci i młodzież w wieku szkolnym to grupa narażona na intensywny stres. Nieustanne podleganie ocenie może stać się przyczyną odczuwania nadmiernego lęku i napięcia. Brak umiejętności konstruktywnego rozładowania tych emocji często prowadzi do problemów z zasypianiem.
-
Obciążenie obowiązkami – duża ilość czasu spędzanego w szkole, w połączeniu z zajęciami dodatkowymi i obowiązkami domowymi to duży wysiłek dla młodych osób. Nadmierne zmęczenie u niektórych osób może wywołać bezsenność.
-
Zmiany hormonalne – rozwój organizm wywołuje zmiany hormonalne, które mogą zdezorganizować funkcjonowanie ciała na różnych płaszczyznach. Jedną z nich jest sen.
-
Niestabilność nastroju – zaburzenia nastroju są częstym problemem pojawiającym się w wieku nastoletnim. Mogą prowadzić nawet do depresji czy zaburzeń lękowych. Jednym z głównych objawów tego typu problemów jest właśnie bezsenność.
-
Zniekształcenia myślenia – proces kształtowania się mózgu kończy się średnio w okolicach 25 roku życia. Młodzież częściej ulega zniekształconym myślom – o sobie, o innych i o świecie. Takie przekonania mogą być źródłem nieprzyjemnych emocji, które wywołają lawinę zamartwiania się. Tym samym trudne będzie wyciszenie się i zaśnięcie.
Bezsenność – najczęstsze zaburzenie snu w wieku młodzieńczym
Głównym zaburzeniem snu – zarówno u dorosłych, jak i u nastolatków – jest bezsenność. Może objawiać się na różne sposoby. Najczęściej przybiera postać problemów z zaśnięciem. Często jednak wiąże się także z płytkim snem, który nie jest w stanie zapewnić należytej regeneracji. Jednym z objawów jest też budzenie się w nocy lub zbyt wczesne wstawanie rano. Bezsenność często jest skorelowana z przewlekłym zmęczeniem i sennością w ciągu dnia.
Jak radzić sobie z problemami ze snem?
Istnieją różne sposoby radzenia sobie z problemami ze snem. Podstawa to poprawa higieny sypialnianej. Należy wyznaczyć stałe godziny snu, zrezygnować z używania urządzeń elektronicznych na godzinę przed położeniem się do łóżka, a także zadbać o obecność rolet w sypialni. Pomocne często okazują się również ćwiczenia relaksacyjne. Nie można zapomnieć też o zakupie wygodnego materaca! Dobre podłoże do spania to podstawa dla znalezienia rozwiązania. Ciało będzie w stanie się rozluźnić tylko jeżeli otrzyma należyte podparcie. Wyposażenie pokoju warto też uzupełnić o ergonomiczną poduszkę.
Zaburzenia snu u młodzieży to coraz powszechniejszy problem. Aby sobie z nimi poradzić warto wprowadzić do codziennej rutyny kilka zdrowych nawyków. Jednak jeśli okażą się nieskuteczne – nie należy zwlekać z udaniem się po pomoc do specjalisty.
Artykuł powstał we współpracy z SleepMed.pl.
Najnowsze komentarze